Wczytuję...

SPRAWY ORGANIZACYJNE!

TERMINARZ I AKTUALIZACJA SKŁADÓW DRUŻYNOWYCH! Część 1.

SPRAWY ORGANIZACYJNE!

ZMIANY, NOWOŚCI, ULEPSZENIA! Część 2.

SPRAWY ORGANIZACYJNE!

NOWE BOISKO, DRUGA LOKALIZACJA! Część 3.

ZGŁOSZENIE INDYWIDUALNE

Nie masz zespołu? Chciałbyś zagrać w Lidze Fanów? Uwielbiasz piłkę nożną? Wychodzimy naprzeciw waszym oczekiwaniom i proponujemy komfortowe rozwiązanie!

SPRAWY ORGANIZACYJNE!
SPRAWY ORGANIZACYJNE!
SPRAWY ORGANIZACYJNE!
ZGŁOSZENIE INDYWIDUALNE

Wybierz odpowiednią taktykę

29
Kwi

Przed każdym meczem piłkarskim transmitowanym w telewizji widzimy grafikę z ustawieniem danego zespołu.

Zainspirowani tym faktem chcielibyśmy Wam pomóc w opracowaniu taktyki na Wasze kolejne spotkania w Lidze Fanów . Oczywiście ze względu na liczbę występujących zawodników na boisku, możliwość rotacji jest nieco ograniczona aniżeli na pełnowymiarowym boisku, niemniej chcemy przedstawić kilka naszym zdaniem najciekawszych strategii stosowanych podczas rozgrywek.

Ustawienie: 1 2 1 2

1 2 1 2

Ustawienie: formacja składająca się z dwóch obrońców, jednego pomocnika oraz dwóch napastników. Bardzo dobrze system ten sprawdza się w zespole, który ma klasyczną „10". Gracz taki musi potrafić dogrywać piłki do napastników, którzy wykańczają jego akcję. Ponadto często sam podłącza się do akcji ofensywnych. Taktyka ta znakomicie sprawdza się w drużynie, która ma bardzo solidny i wyrównany skład.

Plusy: równomierne rozłożenie graczy w formacji ofensywnej jak i defensywnej; wysoko ustawiony pressing przez dwóch napastników, których zabezpiecza pozostała trójka;

Minusy: pomocnik najczęściej poświęca się głównie zadaniom ofensywnym, pozostawiając linię obrony samej sobie, obrońcy mogą mieć zatem duże problemy z grającym „do przodu” zespołem”; cała taktyka podporządkowana jednemu zawodnikowi.

Ustawienie: 1 2 2 1

1 2 2 1

Ustawienie: wyróżniamy tutaj dwóch obrońców, dwóch defensywnych pomocników oraz napastnika ustawionego na szpicy. Ustawienie to jest bardzo korzystne dla drużyn posiadających w swoich szeregach istną „armatę”, która potrafi sama rozstrzygnąć losy spotkania. Czasami pomagają mu w ataku na bramkę rywala pomocnicy, jednak przede wszystkim stanowią oni pierwszą zaporę do przejścia dla przeciwników.

Plusy: przy założeniu, że wysuniętym napastnikiem jest gracz wielkiego formatu, reszta drużyny może w pełni poświęcić się grze obronnej, tylko czasami wspomagając (i to pojedynczo!) swoją gwiazdę;  duża liczba graczy defensywnych gwarantuje małą liczbą traconych bramek; system ten posiada w zasadzie dwie linie obrony, które trzeba sforsować chcąc strzelić gola.

Minusy: cały zespół gra na jednego człowieka, a jak wiadomo, każdy lubi trafiać do bramki rywali; brak doświadczenia w ataku u innych zawodników; system ten powoduje zwężenie środka pola, co stanowi szansę dla drużyny przeciwnej na łatwe granie skrzydłami; w zasadzie brak gry pressingiem – napastnik nie biega za obrońcami, a cała reszta jego drużyny już czeka na własnej połowie;  brak rozgrywającego, co może wymusić grę długą piłką.

Ustawienie: 1 3 2

1 3 2

Ustawienie: trzech obrońców oraz dwóch napastników. Skrajni gracze linii defensywnej mają za zadanie podłączać się do akcji ofensywnych zespołu, co wymaga od nich bardzo dobrej kondycji. Są oni najbardziej wybieganymi zawodnikami w drużynie, gdyż od razu po stracie piłki wracają pod swoją bramkę pomóc pozostałemu obrońcy.

Plusy: przy trzech defensorach, każdy z rywali będzie pewnie miał swojego opiekuna; możliwość gry skrzydłami i dośrodkowań w pole karne wykorzystując wbiegających bokami obrońców; gra napastników jest bardzo prosta – będąc przy piłce czekają na podłączenie się do akcji jednego z bocznych obrońców i po oddaniu piłki natychmiast wbiegają w pole karne czekając na idealne dośrodkowanie; znakomite zabezpieczenia tyłów, gdyż zawsze środkowy obrońca pozostaje w linii defensywnej; gra w tym systemie jest bardzo widowiskowa i dynamiczna, co może podobać się kibicom.

Minusy: schematyczna gra może zostać dosyć szybko rozszyfrowana przez rywala; boczni obrońcy nie zawsze zdążą z powrotem; kompletny brak środka pola; duże natężenie fizyczne dla boków obrony. 

Ustawienie: 1 3 1 1

1 3 1 1

Ustawienie: jedno z najbardziej lubianych ustawień w piłce 11-osobowej, szczególnie jeśli chodzi o linię ofensywną. Jest to modyfikacja systemu opisanego powyżej. Trzech obrońców zabezpiecza grę z tyłu. Czasami tylko boczni defensorzy podłączają się do akcji ofensywnych. W ataku wyróżniamy dwóch napastników, lecz ustawionych jeden za drugim tak, a tego cofniętego można uznać za bardzo wysoko wysuniętego pomocnika. Napastnik ustawiony na szpicy ma za zadanie zgrywać piłkę do kolegi, który wbiegając z drugiej linii bardzo często jest nie do zatrzymania.

Plusy: boczni obrońcy nie muszą podłączać się do każdej akcji ofensywnej; możliwość dłuższego przytrzymania piłki, szczególnie w ataku i poczekania na bocznych obrońców; bardzo dobre zbilansowanie różnorodnych warunków fizycznych napastników – większy ustawia się z przodu i zgrywa do mniejszego, ale bardziej zwrotnego i szybszego kolegi;

Minusy: w ataku system ten wymaga bardzo dużej dokładności o co nie jest łatwo; środek pola w zasadzie zostaje oddany rywalowi;

Wszystkie opisane wyżej ustawienie mają jedną cechę wspólną: bez waleczności oraz serca do gry są one zupełnie niepotrzebne. Potrzebne są odpowiednie umiejętności piłkarskie, aby móc realizować założenia taktyczne, więc mogą one okazać się decydujące w sytuacji, kiedy spotykają się dwie drużyny o podobnym poziomie. Jeśli jednak różnica w umiejętnościach jest nieporównywalna, wtedy nawet najlepsza ustawienie nie pomoże, ale przyczyni się do zmniejszenia rozmiarów porażki.

dodaj komentarz

 
Wybierz kolejkę:
0 0

EKSTRAKLASA

Kolejka 1
Wybierz kolejkę:
0 0

I LIGA

Kolejka 1
Wybierz kolejkę:
0 0

II LIGA

Kolejka 1
Wybierz kolejkę:
0 0

III LIGA

Kolejka 1
Wybierz kolejkę:
0 0

IV LIGA

Kolejka 1
Wybierz kolejkę:
0 0

V LIGA

Kolejka 1

Statystyki kolejki